V rytmu sedmi a osmi let: Od první kapky krve po jemnost stáří.

Tělo prochází jemným rytmem proměn. Tradiční čínská medicína (TČM) popisuje život jako sled cyklů. Poznejte tento starý pohled na proměnlivost těla, který v sobě nese nejen moudrost, ale i určitou něhu a porozumění, proč na sebe nesmíme být tak přísní.
⸻
V přírodě se vše mění v rytmech – den střídá noc, zima se proměňuje v jaro, nový list vyraší, starý odpadne. Stejný rytmus dýchá i v našem těle. Tradiční čínská medicína (TČM) vnímá stárnutí ne jako selhání nebo ztrátu, ale jako přirozený a moudrý pohyb života. U žen v sedmiletém rytmu, u mužů po osmi letech. Každá fáze nese svou sílu, své proměny a své dary. Když se jim naučíme naslouchat, můžeme stárnout s klidem – a s úctou ke svému tělu.
Osm přínosů: Cykly růstu a vitality
Podle klasického textu Huangdi Neijing, známého jako Vnitřní kniha Žlutého císaře, se tělo vyvíjí v opakujících se cyklech – u žen po 7 letech, u mužů po 8.
Proč 7 a 8 let?
V čínské filozofii je ženský princip jin spojován se sedmičkou, mužský jang s osmičkou. Tento symbolický jazyk vychází ze systému I-ťing, Knihy proměn, která pracuje s jinovými (přerušovanými) a jangovými (plnými) čarami. Sedmiletý ženský cyklus tak nese jemnost, rytmičnost a kratší intervaly změn. Osmiletý mužský cyklus zase odráží sílu, stabilitu a delší trvání.
Těmito rytmy proudí životní energie (jing) a tělo sílí, zraje a dosahuje vrcholu vitality.
ŽENY (7letý cyklus):
- 7 let – Esence ledvin (jing) se naplňuje. Vlasy rostou, prořezávají se trvalé zuby.
- 14 let – Objevuje se menstruace. Dráhy Ren Mai a Chong Mai se naplňují – tělo je připravené na početí.
- 21 let – Ledvinová esence je v rovnováze, tělo je silné, zuby plně vyvinuté.
- 28 let – Krev a energie jsou v plnosti, končetiny silné. Tělo je v nejlepší možné kondici.
MUŽI (8letý cyklus):
- 8 let – Růst vlasů a zubů. Esence ledvin stoupá.
- 16 let – Objevuje se schopnost oplodnění (sperma), vitální energie roste.
- 24 let – Tělo sílí, končetiny jsou pevné, zuby kompletní.
- 32 let – Vrchol fyzické síly. Muž je v plné kondici.
Tato fáze života je obdobím růstu, plodnosti a síly – ale není nekonečná. Jak se energie vyčerpává, tělo vstupuje do dalšího cyklu.
Sedm ztrát: Tělo se proměňuje
S přibývajícími lety se v těle začíná měnit proud energie – ne náhle, ale v rytmickém útlumu. V TČM se tento proces označuje jako "ranění" nebo "úpadek" (v původním jazyce však nejde o dramatický výraz – spíše o přirozený posun směrem ke klidu).
ŽENY:
- 35 let – Slábne řeka Yang Ming (dráhy žaludku a tlustého střeva), které vyživují obličej. Objevuje se sušší pleť, padání vlasů.
- 42 let – Slábnou tři horní jangové dráhy: tlusté střevo (Yang Ming), tenké střevo (Tai Yang), trojitý ohřívač (Shao Yang). Všechny tyto dráhy procházejí obličejem a vyživují pokožku, svaly a tkáně. Výsledek? Pleť vadne, ochabuje, vlasy šedivějí.
- 49 let – Vyčerpává se Ren Mai – ženský „rezervoár“ energie. Končí menstruace, tělo ztrácí schopnost početí.
MUŽI:
- 40 let – Ubývá esence ledvin. Vlasy vypadávají, zuby slábnou.
- 48 let – Jangová energie těla klesá. Pleť je matnější, ztrácí barvu a jas, vlasy šediví.
- 56 let – Slábne energie jater (v důsledku ledvinové nedostatečnosti). Šlachy tuhnou a slábnou, tělo ztrácí pružnost.
- 64 let – Esence (jing) i vitální síla (qi) se vyčerpávají. Kosti křehnou, zuby vypadávají, tělo se stává unavenějším.
I když jsou tyto změny fyzické, v sobě nesou i jinou kvalitu: moudrost, ztišení, prohloubení pohledu na svět. Stárnutí v TČM není úpadkem, ale přechodem do další formy síly – méně viditelné, ale o to hlubší.
Co se odehrává ve tváři: mapa času
Vzhledem k tomu, že mnohé jangové dráhy (např. žaludek, tlusté a tenké střevo, trojitý ohřívač) procházejí obličejem, jsou právě zde viditelné první známky změn: úbytek tuku v tvářích, slábnutí svalového tonusu, povolení kontur. Oblasti jako spánky, pod očima, čelist či brada postupně ztrácejí plnost.
Ve vyšším věku se navíc přidává i úbytek kostní hmoty – zejména v oblasti čelistí a úst – a později i chrupavky, například v nosu. To může způsobit pokles špičky nosu a zvýraznění kostěných struktur.
Tyto proměny jsou přirozené. V TČM se jim nepřistupuje s bojem, ale s péčí. Práce s energií, dotekem, dechem, spánkem a výživou pomáhá zpomalit oslabení a podpořit tělo ve všech jeho etapách.
Jak můžeme podpořit tvář (i tělo):
- masáž obličeje, gua sha, baňkování
- byliny a výživa podporující ledviny, játra a krev
- dostatek spánku, pohyb a klid
- meditace a práce s dechem
Ticho rytmu, moudrost času
Každý z nás prochází životem v rytmu vlastního těla. TČM nám nabízí mapu – ne proto, abychom se snažili stárnutí zastavit, ale abychom se s ním naučili ladit. V každé fázi života je jiná forma krásy, síly i smyslu. A čím více rozumíme svému rytmu, tím lépe se o sebe dokážeme starat.
Vstupme tedy do další etapy života vědomě – s úctou k sobě, svému tělu i času, který v nás proudí.